EĞLENCE

Adanın ufak ama oldukça renkli bir eğlence hayatı vardır. Akşam yemeğinden sonra kalabalığın yürüdüğü yönü takip ederseniz, adada eğlencenin merkezi olan kale arkasındaki barlara ulaşırsınız. Denizin tam kenarında kurulmuş olan bu barlarda sizi muhteşem bir gece manzarası bekler. Güzel bir ada akşamında belki şöminenin başında yada dışarıda yıldızların altında otururken kendinizi huzurlu ve coşkulu hissedeceğiniz bu mekanların müdavimi olabilirsiniz.

SU SPORLARI

Adamızın en çok ilgi gören ve en güzel plajları olan Ayazma ve Çayır  plajlarında profesyonel bir şirket tarafından yürütülen su sporları Aktiviteleri arasında;  Windsurf, Sukayağı, wakeboard, sürat teknesi ile çekilen banana “muz” ve ringo “hamburger” ile tek ve çift kişilik kano, deniz bisikleti ”yunus” bulunmaktadır.

Ayrıca 2010 yılından itibaren ayazma ve çayır plajında windsurf başlamıştır. Profosyonel eğitmenler nezaretinde hem eğitim, hemde kullanmasını bilenler için kiralama yaptırılmaktadır.

SANAT

 

ARMAGRANDİ SANAT GALERİSİ

TEL:0286 697 84 24

WEB:www.armagrandi.com

 

RENGİGÜL SANAT GALERİSİ

TEL:0286 697 81 71


ETKİNLİKLER

OZANIN GÜNÜ VE İLYADA OKUMALARI

Anadolu’lu ozan Homeros’un anısına, 2002 yılında gazeteci-yazar Haluk Şahin tarafından başlatılan “Ozanın Günü ve İlyada Okumaları”, 2007 yılından bu yana Bozcaada Derneği tarafından ile Temmuz ayının ilk hafta sonu düzenlenmektedir. Etkinlik, Prof. Dr. Haluk Şahin, Prof. Dr. Cevat Çapan ve Yrd. Doç. Dr. Rüstem Aslan’ındanışmanlığında, o yıl davet edilen bir ozanın önderliğinde iki gün sürmektedir. Etkinlik boyunca davetli ozanın şiirlerini kendi ağzından dinleme ve ünlü destan İlyada’yı ve Homeros’un diğer yapıtlarını birçok dünya dilinde dinleme fırsatı elde ediyorsunuz. Bu yıla kadar Homeros 26 dilde okunmuştur. Troya’nın karşısındaki arka deniz sahilinde, güneşin ilk ışıkları eşliğindeki bu ziyafete tüm şiir dostlarını bekliyoruz.

BAĞBOZUMU FESTİVALİ

Bütün bir yıl boyunca emek verilen bağlardaki üzümlerin toplanmasını yani bağbozumunu kutlamak için her yıl Eylül ayının başında düzenlenen geleneksel bir festivaldir.

Adanın bağlarında hep birlikte yapılan bağbozumundan sonra toplanıp Ada merkezine getirilen üzümler, meydanda davul-zurna eşliğinde coşkulu bir  şekilde karşılanır ve festival başlar. 

Gündüzleri bağlarda çalışan halk ve adayı ziyaret eden turistler akşamları kale içindeki etkinlikleri seyretmek için bir araya gelir. Konserler dışında çeşitli gösteriler, sergiler, söyleşiler ada hayatına renk katar. Bağbozumu Festivali adayı ziyaret edilecek en güzel  dönemlerden biridir.

BOZCAADA LEZZET RÜZGARLARI YEREL TATLAR FESTİVALİ

Egenin şirin, Avupanın en güzel 2. adası Bozcaada ‘da Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği ( BOZTİD ) tarafından YEREL TATLAR FESTİVALİ düzenleniyor.

2 gün süren olan festivalde adalı hanımlar geçmişden günümüze ada  yemeklerini konukların beğenisine sunuyor.

Bozcaada Kalesinde kurulan standlarda adaya özgü Ahtapot yemekleri ve yaprak sarmanın hikayesi anlatılacak.

Bozcaada’nın ve çevrenin yerel tatlarını hatırlatıp, adalı hanımların elleri ile hazırlanan yemeklerin konuklara ikramı ile devam edecek olan  bu etkinliğin amacı bir doğa cenneti olan Bozcaada’nın lezzet ve kültür konusunda da değerlerinin ön plana çıkartılması.

Pek çok yemek uzmanı konuğunda katılması beklenen bu etkinlik yaz aylarını karşılarken aynı zamanda kısa bir Bozcaada kaçamağı yapmak için de ideal…

AYAZMA PANAYIRI

Ayazma’da bulunan Aya Paraskevi Manastırı’nda, Hıristiyan inancında önemli bir yeri olan Azize Paraskevi’yi anmak için her yıl 25-26-27 Temmuz günlerinde Rum Ortodoks Cemaati tarafından düzenlenen bir şenliktir. Bu günü adada kutlamak için İstanbul’dan, Yunanistan’dan ve dünyanın dört bir yanından çok sayıda Rum adaya gelir. Ayazma’da yemekler yenilip, şaraplar içildikten sonra canlı müzik eşliğinde dans edilir. Şenlik herkese açıktır. Bu coşkulu kalabalığı sadece seyretmek bile oldukça keyiflidir.