GÖRÜLECEK YERLER

RÜZGAR GÜLLERİ

2000 yılında kurulan Bozcaada Rüzgar Enerji Santraline ait 17 tane rüzgar türbini adanın en batı ucunda olup ziyarete açıktır. Özellikle gün batımında, hemen önündeki eski Polente Feneri ile oluşturduğu manzara görülmeye değer güzelliktedir.

Bozcaada Rüzgar Enerji Santrali, yaklaşık 30.000 kişinin elektrik ihtiyacını karşılayan, Türkiye’nin  en büyük rüzgar enerji santralidir.Aynı enerjiyi üretecek bir kömür santralına göre türbin başına 82.000 ağaca eşdeğer oksijen tasarrufu sağlamaktadır. Diğer bir ifadeyle bu 17 türbin burada 1.400.000 ağaçlık  bir orman yaratmıştır.

BOZCAADA YEREL TARİH ARAŞTIRMA MERKEZİ

Bir deniz kabuğu peşinden 1992 yılında ilk kez Bozcaada'ya gelen M.Hakan Gürüney, tutkuyla bağlandığı  Ada'ya yönelik ilk koleksiyon parçasını 1998 yılında satın aldı. Bugüne kadar farklı kategorilerde Bozcaada'ya yönelik beş binden fazla malzeme edindi ve edinmeye devam etmektedir. Bozcaada Kaymakamlığı tarafından kendisine tahsis edilen yaklaşık 130 yıllık tarihi binada  4 Ağustos 2006 tarihinde Bozcaada Koleksiyonu ziyarete açıldı.

Koleksiyon, tamamı Bozcaada'ya yönelik arkeolojik eser ve sikkeler, harita ve gravürler,posta ofisi damgaları ve filatelik ürünler,1915 Çanakkale Savaşları sırasında Seddülbahir Cephesinde savaşan ve Bozcaada'yı askeri üs olarak kullanan Fransız askerleri tarafından Fransa’ya gönderilen ön yüzü Bozcaada görüntülü arka yüzünde ise Seddülbahir Cephesi savaşları, Bozcaada veya ailelerine olan özlemlerini yazdıkları kartpostallar, bu savaşlar esnasında Fransız ve Osmanlı askerlerince kullanılmış savaşa yönelik malzemeler, Bozcaada ve Bozcaadalıların fotoğrafları, bağcılık ve şarapçılık tarihine yönelik şarap şişeleri, etiketler, şarap yapımında kullanılan çeşitli objeler, Osmanlıca, İtalyanca, Yunanca, Fransızca ve İngilizce Bozcaada hakkında yazılmış orijinal kitap, belge ve dokümanlar, mineral, fosil ve deniz kabukları,  Bozcaadalılar tarafından kullanılmış ve Merkeze bağışlanmış günlük kullanım ve bir dönemin üretim biçimini de yansıtan farklı meslek gruplarına ait eşyalardan oluşmaktadır.

Sergilenmekte olan eserlerle yoğunlaşmış, kaynak görevi de görecek katalog ve kartpostal gibi ürünlerinde satıldığı Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi  1 Haziran - 30 Ekim tarihleri arasında her gün 10:00 - 20:00 saatleri arası ziyarete açık olup, giriş ücretlidir.

GÖZTEPE

Adanın en yüksek noktası (192 m.) olan Göztepe’nin, dört tarafı kuşbakışı görebileceğiniz etkileyici bir manzarası vardır. En tepesinde gördüğünüz sadece bir radyolink istasyonudur. Buraya çıkan düzgün bir araba yolu bulunmaktadır. Yürüyüş yapmak isterseniz 45 dakikada adanın zirvesine ulaşabilirsiniz.

Özellikle güneş batarken, bir ada üzerinde olduğunuzu hissedeceğiniz bu en güzel noktada mutlaka vakit geçirmelisiniz...

ŞARAP FABRİKALARI

Adada dört şarap fabrikası bulunmaktadır. Adanın üç eski şarapçısının fabrikaları merkezde, yeni olan ise Tuz Burun Mevkii’ndedir. İlgi ve merakı olanlara fabrikalar gezdirilmektedir. Bu gezi sırasında üzümün şarap olana kadar hangi aşamalardan geçtiğini öğrenebilir ve damak tadınıza uygun şarabın hangisi olabileceği konusunda fikir edinebilirsiniz. Ayrıca fabrikaların yanında keyifle alışveriş yapabileceğiniz şarap tadım ve satış mağazaları bulunmaktadır.