İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce 19.02.2019 Çarşamba günü; Bozcaada’da bağcılığın geliştirilmesi ve sürdürülmesi amacıyla yürütülen ‘’Bağcılığın Gençleştirilmesi Projesi ’’ kapsamında bağ üreticilerine ‘’ 35302 (otuzbeşbinüçyüziki) adet bağ fidanı’’ dağıtıldı.
        Törene,  Bozcaada Kaymakamı İbrahim GÜLTEKİN, Garnizon Komutanı Fatih GÜDÜK, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hasan ÖZ, Daire Amirleri, müdürlük personeli ve bağ üreticileri katıldı. 
Tören, Bozcaada Kaymakamı İbrahim GÜLTEKİN ve İlçe Müdürü Hasan ÖZ’ün proje hakkında katılımcılara verdikleri kısa bilginin ardından, Tekirdağ ve Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüklerine proje kapsamında bedeli karşılığında ürettirilen 35302 (otuzbeşbinüçyüziki)  adet Bağ Fidanının hak sahibi Bağ Üreticilerine ücretsiz olarak dağıtımı ile sona erdi.

        
        ​Proje Hakkında:
        Bağcılığın Gençleştirilmesi Projesi (2015-…): 2015 yılında Bozcaadalı Bağ Üreticileri ile yapılan istişareler neticesinde, yaşlanan omçalar nedeniyle üzüm üretiminde verimin düştüğü kanısına varılmasından sonra, Tekirdağ ve Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlükleri ile görüşmeler yapılmış ve ‘’Bağcılığın Gençleştirilmesi Projesi’’ geliştirilmiştir. Proje kapsamda Protokol yapılmış ve Üreticiye hibe olarak dağıtılmak üzere fidan üretimine başlanmıştır. Buna göre 2015 yılı itibari ile her yıl Şubat ayında üreticiler eliyle budama sonucu elde edilen ve değerlendirilemediği için atılan Bozcaada’ya özgü Bağ Çeşitlerinden oluşturulan çelikler (Budanmış Dallar) Enstitü Müdürlüklerine ulaştırılmakta ve Bozcaada’ya uyum sağlamış dayanıklı anaçlar (aşısız fidan) üzerine aşılattırılarak bedeli karşılığında alınmakta ve üreticiye ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Projenin diğer ayağında ise isteyen üreticilere istedikleri sayıda, üretici elinde aşılanmak üzere, Bozcaada’ya uyum sağlamış dayanıklı anaç (aşısız)  fidan desteği sağlanmaktadır.  Bu proje kapsamında, Bağ Üreticilerine 19 Şubat 2019 tarihi itibari ile 162 582 (yüzaltmışikibinbeşyüzsekseniki)  adet aşılı/aşısız bağ fidanı dağıtılarak 400 dekarın üzerinde yeni bağ alanı oluşturulmasına veya yaşlı bağların yenilenerek gençleştirilmesine vesile olunmuştur. Proje Üreticiler istediği sürece sürdürülecektir.  Proje giderleri,  Tarım ve Orman Bakanlığı/ Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü eliyle yürütülen Gökçeada/Bozcaada Tarımsal Kalkınma ve İskân Projesi kapsamında finanse edilmektedir.