1987 yılında Niğde ilinin Ulukışla ilçesi Emirler Köyü'nde dünyaya geldi. İlköğretim tahsilini Emirler Köyü Birleştirilmiş Sınıflı İlköğretim Okulunda, ortaokul ve lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. 2010 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi-İktisat bölümünden mezun oldu. 
        2011 yılında Maliye Bakanlığı'nda gelir uzman yardımcısı olarak başladığı memuriyet hayatına,  gelir uzmanı olarak devam ederken, İçişleri Bakanlığı tarafından açılan kaymakamlık sınavını kazanarak 104. dönem Mülki İdare Amirliğine, 2015 yılında Kayseri Kaymakam adayı olarak intisap etti. Kayseri valiliğinde il stajını, Niğde-Bor ve  Rize- Pazar' da kaymakamlık stajını tamamladı. Isparta- Şarkikaraağaç, Kayseri- Tomarza, Kayseri- Yeşilhisar, Tokat- Reşadiye'de kaymakam vekilliği yaptı.
       8 ay süreyle Fransa'da Sorbonne Üniversitesi’nde dil  eğitimi gördüğü sırada çeşitli Fransız kurumlarında ve Türkiye  Paris Büyükelçiliği  ve Paris Başkonsolosluğunda incelemelerde bulundu.Yurt dışında bulunduğu süre içinde ‘’Türkiye’de Üst Düzey Yöneticilerin Eğitimi’’ üzerine kaymakamlık tezi yazdı. 

        Ankara’da düzenlenen 104.dönem Kaymakamlık Kursunu ‘’üstün başarı’’  ile tamamlayan Kaymakamımız İbrahim GÜLTEKİN 22/10/2018 tarihli İçişleri Bakanlığı onayı ile İlçemiz Kaymakamlığına atanmıştır.