Bozcaada İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce, üzüm üretiminde büyük kayıplara neden olan  "Salkım Güvesi " İle Mücadelede, Kimyasal Mücadeleye alternatif ve Çevre Dostu Olarak bilinen Biyoteknolojik Yöntemlerden olan "ŞAŞIRTMA TEKNİĞİ (Çiftleşmeyi Engelleyerek Zararlının Çoğalmasını Önleyen Teknik)" konusunda çiftçiler bilgilendirildi.
 
        12.02.2019 tarihinde "Biyoteknik Mücadele Yöntemleri" başlıklı Çiftçi Bilgilendirme ve Eğitim Toplantısında bağ zararlısı salkım güvesi ile mücadelede, "Şaşırtma Tekniği"nin önemi ön plana çıkarıldı. Söz konusu toplantıda konu hakkında ön bilgilendirme  (Kısa Film İzletme) ve hibe desteğinden nasıl faydalanılacağı konusunda gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra; üreticilerimize,  bu amaç doğrultusunda kullanılan materyallerin en kolay yoldan nasıl temin edilebileceği, başarılı bir sonuç almak için bu ürünün en doğru şekilde nasıl kullanabileceği konusunda da bir danışman firma tarafından bilgilendirme yapıldı. Bununla beraber bu mücadele tekniğini benimseyen ve %100 başarılı sonuç alan aynı zamanda hibe desteğinden de faydalanan Bozcaadalı bağ üreticisi Haşim YUNATÇI’nın da "Şaşırtma tekniği" konusundaki tecrübesi ve düşüncelerini üreticilere aktarılması sağlandı. 
 
        Bitkisel üretimde zararlılar (Örnek: Üzüm Salkım Güvesi ve Elma İç Kurdu Vb.) ile mücadele yöntemlerinden olan ve kimyasal mücadeleye alternatif mücadele tekniği olarak uygulanan; kimyasal ilaç kullanımının azaltılması suretiyle insan sağlığının ve doğal dengenin korunması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığının hibe desteği programında bulunan "Biyoteknolojik Mücadele Yöntemler"den olan  "ŞAŞIRTMA TEKNİĞİ": dişi böcekler tarafından salgılanan, erkeğin çiftleşmeye hazır dişiyi bulmasını sağlayarak zararlının çoğalmasını tetikleyen feromonun, yapay olarak üretilerek çeşitli materyaller içine hapsedilmesi ve zararlıların üreme zamanında üretim alanlarına yerleştirilerek serbest bırakılması suretiyle, bu alanlar üzerinde yoğun bir feromon bulutunun oluşturularak, erkeğin dişi zararlılar tarafından salgılanan gerçek feromon kokusunu almasının engellenmesi ve dolayısıyla dişiye ulaşmasının önlenerek dişi ile çiftleşmesinin önüne geçilmesi ve nihayetinde zararlı popülasyonun çoğalmasının minimize edilerek bitkisel üretim materyallerinin korunması tekniğidir. 
 
        Bu teknikle bağın en önemli zararlısı olan  salkım güvesine karşı üreticilerimiz tarafından tel olarak adlandırılan feromonların bağlara asılmasıyla kimyasal ilaç kullanmadan zararlıya karşı mücadele yapılmış olmaktadır.
 
        "ŞAŞIRTMA TEKNİĞİ" hakkında ayrıntılı bilgi için toplantı sonrası siz değerli üreticilerimiz için hazırlanan ve aşağıdaki linkten ulaşılabilen "Kısa Filmi" izleyebilirsiniz.
Daha temiz bir doğa, daha sağlıklı bir gıda ve yarınlarımıza bırakabileceğimiz daha yaşanılabilir bir dünya için bütün üreticilerimizin bağlarında salkım güvesi ile mücadele için %50-75’ lere varan hibe destekli  "ŞAŞIRTMA TEKNİĞİ" ni kullanmaya davet ediyoruz.
 
Ürün Siparişi için S.S.BOZCAADA TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ’ne detaylı bilgi için Bozcaada İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvurulabilir.