ULAŞIM

 

BOZCAADA İÇİNDE ULAŞIM

Adanın yolları oldukça düzgün olup asfalt kaplıdır. Arabayla tüm adayı dolaşmak yarım saati bulmaz. Eğer arabanız yoksa kalenin önünden yaz dönemi boyunca kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz. Bu minibüsler adanın başlıca plajları olan Ayazma,Sulu Bahçe, Habbele ve Mermer Burnu’na giderler. Seferler sabah 10.00’dan akşam 20.00’ye kadar her 15 dakikada bir yapılır. Minibüs seferleri Haziranda başlayıp Eylülde biter. Bunun dışındaki seçenekleriniz ise motosiklet, bisiklet yada taksi kiralamaktır. Havanın çok sıcak olmadığı zamanlarda yürüyüş yapmak da oldukça keyiflidir.

TRAFİK İLE İLGİLİ HATIRLATMALAR

-Konuklarımıza öncelikle, zorunlu hallerin dışında taşıtlarını adaya geçirmemelerini, Geyikli/ Yükyeri İskelesinde bulunan otoparka park etmelerini tavsiye ederiz

- Adadaki araç trafiğinin düzenini bozmamak için taşıtlarınızı, Belediye’nin belirlediği alanlara park edebilirsiniz.

- İlçe sokakları dar olduğundan ancak yaya trafiği için elverişlidir. Kapı önlerine ve trafiğin akışını engelleyen yerlere park etmemenizi önemle rica ederiz. Aksi takdirde çöp toplama araçlarının, acil durumlarda itfaiye ve ambulansın geçişi engellenmiş olacaktır.

- Bakir koylarımızdaki araç yoğunluğunu ve buna bağlı görüntü kirliliğini önlemek için sürekli olarak plajlara taşıma hizmeti veren minibüslerden yararlanabilirsiniz.

DENİZ ULAŞIMI

Adaya deniz ulaşımı gün boyunca yapılan arabalı vapur seferleriyle sağlanmaktadır.Geyikli Yükyeri İskelesi ile Bozcaada arası 4 mildir. Yaklaşık 35 dakikada adaya ulaşılır. Kış ve yaz sefer saatleri farklıdır. Özelikle kış sezonunda gitmeyi düşünüyorsanız arabalı vapur saatlerini telefon açarak kontrol etmenizde fayda vardır. Çünkü lodos ve poyrazın fırtına halinde estiği günlerde feribot seferlerinde aksamalar olabilmektedir. Yaz sezonunda sefer sayısı artmaktadır. Ayrıca ziyaretçi yoğunluğu yaşandığında ek seferler konulmaktadır. Ama arabayla geçecek olanlara tavsiyemiz, özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında  arabalı vapur kalkış saatinden 1-2 saat önce iskelede olmalarıdır.Bilet sadece Yükyeri İskelesi’nden gidiş-dönüş olarak alınmaktadır.

Arabayla

İstanbul’dan gelirken Çanakkale Boğazı’nı geçmek için 3 seçeneğiniz vardır. Gelibolu – Lapseki ve Eceabat – Çanakkale arasında, GESTAŞ' a bağlı, saat başı kalkan feribotlar kullanılmaktadır. Kilitbahir – Çanakkale arasında ise doldukça hareket eden özel motor seferleri bulunmaktadır. Çanakkale’den sonra İzmir istikametinde Bozcaada tabelasını takip ederek, adaya geçeceğiniz Yükyeri Feribot İskelesi’ne 45 dakikada ulaşabilirsiniz.

İzmir’den gelirken ise Ezine üzerinden Geyikli- Bozcaada tabelaları takip edilerek iskeleye ulaşılır.

Hızlı Feribotla

İstanbul’dan gelenler için bir diğer alternatif, İstanbul- Bandırma arasındaki hızlı feribotları kullanmaktır. Bunun için İstanbul Yenikapı’dan hergün kalkan hızlı feribotlarla 2 saatte Bandırma’ya gelinir. Buradan 3 saatte Yükyeri İskelesi’ne ulaşılır.

Otobüsle

Belli başlı otobüs firmalarının yaz boyunca Geyikli’ye bağlı Yükyeri Feribot İskelesi’ne kadar seferleri bulunmaktadır. Otobüsler adaya geçmeden sizi iskelede bırakırlar. İstanbul’dan gece 24.00’te kalkan otobüsler sabah 8.00’de feribot iskelesine ulaşır.